Od ponad dwóch miesięcy oprócz jeżdżenia przy dobrej muzyce obserwuję jakie spalanie, w jakich sytuacjach ma moja V40. Do testów dostałem 5-cylidrowego, 2-litrowego diesla. Ma on 150 KM – taka moc wystarcza aby swobodnie wyprzedzać. Przeszkadza trochę dość duże opóźnienie przy zmianie biegów przez automatyczną skrzynię.

Sprawdzałem spalanie auta w różnych warunkach. Najlepszą metodą ekonomicznej jazdy jest „podczepienie” się pod TIRa za pomocą aktywnego tempomatu, wtedy auto pali koło 4 litrów. Średnia takiej podróży z Warszawy w okolice Poznania wyszła 4,6l na 100km. Przejechałem 370km zajęło mi to ok. 4godziny 30minut. Z takim spalaniem to chyba bardzo przyjemny rezultat. Wracając do Warszawy w ramach testów zrezygnowałem z ekonomicznej jazdy. Jechałem autostradą, dojechałem szybciej do domu ale spalanie wyniosło 7,5l na 100km. Jechałem niecałe 3 godziny, jednak tym autem bardzo przyjemnie jeździ się ekonomicznie. Z użyciem aktywnego tempomatu można przejąć się bardziej rozmową, która toczy się podczas podróży. Często przecież takie rozmowy są bardzo ambitne, życiowe i interesujące.

W mieście ciężko uzyskać spalanie większe niż 8l na 100km. Nawet przy dynamicznej jeździe. Oczywiście da się dużo mniej ale w mieście to wszystko zależy od korków, a co za tym idzie od pory dnia. Ja preferuję jazdą nocną – małe korki.

 

Share →

One Response to Spalanie

  1. Igor pisze:

    „Ja preferuję jazdą nocną – małe korki.”

    Idealnie na dojazd do pracy :) Wyjechać o 2 w nocy :P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *